مراحل و نحوه ی مطالعه درس فیزیک

مراحل و نحوه ی مطالعه درس فیزیک
اما چگونه و با چه جزییاتی باید فیزیک را بخوانیم:
در ابتدا باید جزوه معلم و کتاب درسی را به دقت مطالعه نمایید برای این کار:
گام‌ اول: مطالعه‌ سریع یا اصطلاحاً همان مطالعه‌ روزنامه‌ای از روی جزوه‌ دبیر و بعد کتاب درسی
گام دوم: بعد از مطالعه‌ روزنامه‌ای که مدت‌زمان زیادی لازم ندارد (معمولاً ۵ تا ۱۵ دقیقه)، شروع به خواندن عمیق بکنید.برای خواندن عمقی درس ابتدا آمادگی ذهنی برای خود ایجاد کنید.وبعد در این قسمت باید مثال‌های حل‌شده در جزوه‌ دبیر و کتاب درسی به طور کامل بررسی شده و سپس مجدداً حل شوند. اگر فرمول اثباتی هم داشتید اثبات فرمول ها می تواند به شما در حفظ فرمول کمک نماید.
گام سوم: در این مرحله توجه به تضادها و تشابه‌ها، دسته‌‌بندی موضوعی، رسم شکل و نمودار، درخت دانش و… درک مطلب را کامل و ماندگاری آن را بیش‌تر می‌کند.پس در این قسمت با دوباره خواندن و مشخص کردن نکات مهم باید به یادگیری کامل خود کمک کنید.
گام چهارم: برای تفکیک باید بگویم که دانش‌آموزان کنکوری باید به سراغ تست‌های کنکور ۱۰ سال اخیر و دانش‌آموزان دبیرستانی به سراغ سؤال‌های امتحانی سال‌های قبل بروند. در این مرحله تا می توانید همه تست ها را یک دفعه حل نکنید و بعضی از تست ها را برای حل به زمان دیگری موکول کنید. تست هایی را که اشکال داردید مشخص نمایید و از روی جواب آنها را حل کنید و بعد دوباره به حل آنها بپردازید.
اما چگونه سوال فیزیک را حل کنیم:
۱) بفهمید مسأله از شما چه می‌خواهد، فهم مسئله خود به ۵۰ درصد جواب را در اختیار شما می گذارد.
۲) اگر لازم بود، حتما شکل بکشید.
۳) فرمول های حل مسئله را در قسمت بالای مسئله بنویسید.
۴) اگر نیاز به جابه‌جایی و تغییر در فرم اصلی فرمول وجود دارد آن‌ها را انجام دهید.
۵) در حل سوالات فیزیک دقت کنید که تبدیل واحد ها را انجام داده اید و کلا به واحد ها دقت نمایید.
۶) داده‌های مسأله را در فرمول جای‌گذاری کنید و مسأله را حل کنید.
۷)در آخر باید دوباره به واحد ها دقت کنید و ببینید مسئله چه چیزی با چه واحدی را از شما می خواهد و تبدیل واحد را انجام دهید.

نکاتی پایانی برای مطالعه درس فیزیک
*قبل از خواندن متن به سراغ ابتدا حتما متن درس فیزیک را با دقت بخوانید و کاملا آن را بفهمید و بعد سراغ مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی بروید.
*حتما بعد از مطالعه‌ و خلاصه‌برداری، سراغ تست‌زنی بروید.
* کنار تست هایی که نتوتنستید حل کنید علامت بگذارید تا بتوانید بعد از آن هم به حل آنها بپردازید و اگر مشکلی دارید آن را برطرف سازید.
* حفظ کردن فرمول های متفرقه واقعا لازم وضروری نیست. به جای این کار، شیوه‌ی درست استفاده از فرمول‌های اصلی را یاد بگیرید واین کار با تمرین زیاد، ممکن است.

برای مشاوره تحصیلی ، برنامه ریزی درسی و آشنایی با روش های مطالعه با مشاوران شریف با شماره بالا از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید.

 

 

کانال تلگرامی مشاوران شریف