راهکارهای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

 راهکارهای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه
داشتن تمرکز در حین مطالعه می تواند به یادگیری عمیق بیانجامد و باعث می شود در ذهن شما حک شود اما چند راهکار برای بالا بردن این  تمرکز:
*سرعت مطالعه را افزايش دهيد.
زماني که بازي رایانه ای را با سرعت کم بازی می کنید شما همراه با بازي با تلفن همراه خود صحبت مي‌کنيد يا خوراکي هم مي‌خوريداما هرچه سطح بازي و سرعت آن در هر مرحله بالاتر مي‌رود تمرکز شما هم روي بازي بيش‌تر مي‌شود به طوري که بعد از مدتي متوجه حضور شخصي در اتاق خود نيز نمي‌شويد؛ در مطالعه نيز همين اصل وجود دارد؛ وقتي با هدف مفهومي خواندن، سرعت مطالعه‌ي خود را کاهش مي‌دهيد، ذهنتان از ساکن بودن کلافه شده و به مطالب ديگر مشغول مي‌شود. البته شما نبايد دقت را قرباني سرعت بکنيد ولی سعی کنید تعادلی از این دورا در دستتان بگیرید.
*مطالعه‌ي روزنامه‌وار
داشتن نگاه ابتدایی به صورت اجمالی می تواند شما را برای خواندن با دقت آماده سازد. براي مثال وقتي در درس دين و زندگي قرار است انواع توحيدها را مطالعه کنيد ذهن شما درگير اين قضيه مي‌شود که قرار است در مورد انواع توحيدها و تفکيک آن‌ها از يکديگر بخوانيد. توجه کنيد که در اين نوع مطالعه، شما خط به خط پيش نمي‌رويد بلکه يک نگاه اجمالي به تيترها و مطالبي که کتاب به صورت بزرگ يا با رنگ خاص مشخص کرده است مي‌اندازيد.و همچنین در می یابید که درس چه چیزی از شما می خواهد و برای چه این درس را مطالعه می کنید.
* نوشتن سؤال
نوشتن سوال بعد از نگاه اجمالی به درس می تواند ذهن شما را برای یافتن پاسخ کنجکاو کند.هنگامي که يک پاراگراف را مي‌خوانيد سعي کنيد در مورد آن، ۲ سؤال خيلي مهم يادداشت کنيد. در مورد نوشتن سؤال مي‌توانيد از سؤالات هفت‌گانه‌ي گانه کمک بگيريد. اما این سوالات به این شکل هستند.
۱- سؤالات حافظه‌اي: سوالاتی که برای درس های حفظی به کار می روند.
مثال: آثار سهراب سپهري را نام ببريد؟
۲- سؤالات ترجمه‌اي: سؤالات ترجمه‌اي از سؤالات حافظه‌اي قوي‌تر هستند و هدف آن‌ها بيان يک مفهوم پيچيده به زبانی قابل فهم است.
مثال: شيب مماس بر نمودار مکان- زمان چيست؟
۳- سؤالات کاربردي: از جالب‌‌ترين نوع سؤالات است که هدف از طراحي آن‌ها برقراري ارتباط بين يک مطلب علمي با رويدادهايي است که در اطراف ما در حال وقوع می باشد. همچنین یادگیری دقیق  را در پی دارد.
مثال: چگونه مي‌توان ثابت يک فنر را افزايش داد؟
۴- سؤالات تفسيري: کشف رابطه بین دو مفهوم.
مثال: تفاوت بين تشخيص  و استعاره در چيست؟
۵- سؤالات تحليلي: این سوالات می توانند به صورت کلی بیان شوند و در پی دارنده یک قسمت مهم از درس می باشند.
مثال: تجزيه و ترکيب متون عربي   مثال: تحليل جسم روي سطح شيب‌دار
۶- سؤالات ترکيبي: این دسته از سوالات می توانداز داخل کردن انواع سوالاتی که در بالا گفته شد بیان گردد و نیاز به جوابی بیشتر و کامل تر را داراست.
مثال: ترکيب سؤالات آسانسور با سقوط آزاد
۷- سؤالات ارزش‌نگاري: هدف از طراحي اين سؤالات پيدا کردن راهکارهاي مفيدتر براي حل يک مثال که دیگر نیازی به راه اصلی نباشد و با راهی جدید و ساده تر به جواب برسید.
مثال: شما اين مثال را از چه راهي به جز راه‌حل مؤلف حل مي‌کنيد؟
در پایان باید بگویم یکی دیگر از راهکار های بالا بردن تمرکز ذکر و یاد خدا می باشد و بسیار مفید می باشد، خواندن دعای مطالعه پیش از شروع درس خواندن و همچنین خواندن یک سوره ی کوچک می تواند تمرکز شما را برای مطالعه زیاد کند.

 

 

کانال تلگرامی مشاوران شریف