انگیزه نامه تحصیلی – نحوه نگارش انگیزه نامه تحصیلی

 

 

انگیزه نامه تحصیلی یا Statement of purpose یا Letter of motivation
انگیزه شما از تحصیل چیست؟
جواب دقیق به همراه دلایل بسیار متقن به این سوال همان انگیزه نامه تحصیلی شما را شامل می شود. اهمیت انگیزه نامه به قدری بالاست که برخی اوقات پذیرش یا رد شما در یک دانشگاه خوب فقط به این مدرک بستگی خواهد داشت. همچنین میزان فاند تحصیلی (کمک هزینه تحصیلی) یا بورسیه تحصیلی با انگیزه نامه نسبت مستقیم دارد. پس اکنون که به اهمیت این مدرک پی برده اید، لازم به ذکر است که علاوه بر ذکر دلایل دقیق و شفاف، نگارش یک متن انگلیسی روان و از نظر دستوری و کلمه ای بدون اشکال باشد تا مخاطب شما با لذت تا انتهای متن شما را مطالعه کند.
در ادامه به ذکر مراحل آماده سازی یک انگیزه نامه خوب اشاره می کنیم:
– در یک انگیزه نامه خوب ابتدا باید به این فکر کنید که چه چیزی می خواهید و چرا آن را می خواهید. به چه دلیل در این رشته تحصیل کرده اید و چه دلیلی دارید که قصد تحصیل در فلان رشته در فلان دانشگاه را دارید؟ از بین داوطلبان زیاد در کشورهای مختلف چرا کمیته مسئول پذیرش شما را انتخاب کند؟ پس قبل از نوشتن باید خوب به همه این سوالات فکر کنید.
– رئوس مطالب خود را به صورت گام به گام در بندهای مختلف با ذکر دلایل متقن تشریح کنید. جمله ابتدایی شما بسیار مهم است و باید مخاطب را جذب کند تا ادامه انگیزه نامه شما را مطالعه کند.
– هر پاراگراف در متن اصلی شامل یک ایده اصلی می باشد که به تشریح آن پرداخته می شود. در صورتی که چند ایده دارید، از مهمترین آن ها انتخاب کرده و هر ایده را در یک پارگراف بگنجانید. از پارگراف های طولانی به ایده های متفاوت به شدت پرهیز کنید. همه دلایل خوده را با متنی شفاف و روان بیان کنید.
– پس از این مراحل متن خود را به بهترین نحو جمع بندی و نتیجه گیری کنید تا مخاطب پس از مطالعه به نتیجه مورد دلخواه شما برسد.
– بعد از اتمام متن باید آن را از نظر نگارشی و محتوا ویرایش کنید و حتما متن خود را به فردی که بر زبان انگلیسی تسلط دارد نشان داده تا آن را به صورت انگلیسی سره تبدیل کند.
مشاوران شریف وظیفه خود می داند در ارائه مطالب تکنیکی برای نوشتن انگیزه نامه عالی، شما را راهنمایی کندو همچنین دپارتمان زبان انگلیسی مشاوران شریف شما را در نگارش متنی شفاف و روان کمک می کنند.
علاوه بر این چند نمونه انگیزه نامه بسیار عالی در قسمت دانلود انگیزه نامه تحصیل جهت اطلاع و آشنایی شما با انگیزه نامه های افرادی که موفق به پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه های جهان شده اند، بارگذاری شده است.